Catalyst - coraz trudniej o dwucyfrową rentowność

Rosnące redukcje zapisów i spadające marże oferowane w kolejnych emisjach obligacji nie pozostają bez wpływu na rynek wtórny. Rentowność powyżej 10 proc. oferuje topniejące z każdym dniem grono firm.

Czy i kiedy sprzedać obligacje?

Jak wspomniano, zakup wysokooprocentowanych obligacji notowanych na Catalyst wiąże się dziś z koniecznością zapłacenia sowitej premii, co rodzi pewne ryzyka po stronie kupującego.

Czyżby cykl Kitchina na GPW już zakręcił w dół?

Listopad to teoretyczny szczyt cyklu Kitchina, po którym typowo nadchodzi przeszło 20-miesięczna faza spadkowa. Tym razem przecena na GPW wystartowała zaskakująco wcześnie, więc część ewentualnego potencjału zniżkowego jest już skonsumowana.

Rząd nadrabia stracony czas na lądzie i na morzu

Rada Ministrów przyspiesza prace nad zwiększeniem mocy w produkcji energii elektrycznej z wiatru na lądzie i na morzu. Pierwsze projekty są już w Sejmie. Kluczowa jest ustawa liberalizująca lokowanie farm wiatrowych na lądzie.

BLIK jest coraz chętniej wykorzystywany przez Polaków

Od lipca do września 2024 r. użytkownicy BLIK-a zrealizowali 625,5 mln transakcji o wartości 89,4 mld zł. Na koniec trzeciego kwartału z rozwiązania aktywnie korzystało już 17,4 mln osób. W analizowanym okresie największy wzrost transakcji odnotowano w kanale POS. Polacy skorzystali z tej usługi ponad 164 mln razy. Niemal połowę tego wyniku stanowiły płatności zbliżeniowe BLIK.

Banki pod presją nowych regulacji dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy

Czasu na wdrożenie unijnych regulacji dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) coraz mniej, a polskie banki stanęły przed koniecznością intensywnych przygotowań.

Problem deponentów: co szybciej spadnie – inflacja czy stopy?

Dane o sprzedaży detalicznej i o dynamice oszczędności wskazują, że Polacy szykują się na cięższe czasy. Wydatki konsumpcyjne znacząco wpłynęły na niższy wzrost PKB w III kwartale. Ale inflacja może odstraszyć od lokowania pieniędzy w bankach.

Producenci farb wypatrują ożywienia na rynku

Firmy działające na rynku farb dekoracyjnych nadal nie mogą doczekać się odbicia popytu, co znajduje odzwierciedlenie w ich słabszych wynikach. Czy 2025 rok przyniesie poprawę?

Spółki biotechnologiczne cztery lata po pandemii

Producenci szczepionek na Covid-19 mają za sobą udany, ostatni kwartał. Również cały sektor medyczny notował wyraźną poprawę wyników.

Rośnie ryzyko prawne kredytów. „Trzeba coś z tym zrobić” – postulują bankowcy

Liczba pozwów dotycząca kredytów w złotych, tych hipotecznych i gotówkowych, może nie jest zawrotnie duża, ale w tym roku podwoiła się. Na razie banki nie boją się powtórki z sagi frankowej, jednak pewności mieć nie mogą.

Czy świat zaleje tańsza amerykańska ropa?

Donald Trump i jego ludzie planują zwiększyć wydobycie ropy naftowej w USA akurat wtedy, gdy podaż na rynku zaczyna coraz mocniej górować nad popytem. To powinno skutkować więc niższymi cenami na stacjach benzynowych.

Start hossy obligacji przesunął się w czasie, ale czeka za rogiem

Dla rynku obligacji im więcej problemów w gospodarce czy geopolitycznych strachów, tym lepiej, o ile jednak inwestorzy zagraniczni całkiem nie odwrócą się od Polski.

Przed rynkiem biurowym fala wyzwań. Jak bronić wartości aktywów?

Budynki biurowe w Polsce są relatywnie młode, ale i one mierzą się z czynnikami ryzyka związanymi z szeroko pojętym starzeniem się. W zachodnich metropoliach nawet 80 proc. zasobów jest poważnie zagrożonych spadkiem atrakcyjności i wartości.

Na inwestycyjnym rynku mieszkań mniejszy tłok

Część flipperów odpływa z rynku nieruchomości. Ich zapał studzi stabilizacja cen mieszkań. O szybkie zyski jest coraz trudniej. Słychać głosy, że to koniec owczego pędu.

Do tabel oprocentowania kont oszczędnościowych wróciło 8 proc.

Ale nie ma się z czego cieszyć. Według NBP w I kwartale 2025 r. inflacja wyniesie 6,6 proc. W tymże I kwartale bank centralny może zaś zacząć ciąć stopy procentowe. A w związku z takimi oczekiwaniami na wysyp promocji kont oszczędnościowych raczej nie ma co liczyć.

Większość młodych Polaków twierdzi, że nie oszczędza na emeryturę

Co trzeci młody dorosły (34 proc.) w wieku 18–30 lat odkłada środki na emeryturę. Ten wynik jest o 3 pkt proc. wyższy niż analogiczny wynik z 2023 r. Ale 56 proc. badanych zadeklarowało, że nie oszczędza na ten cel. Na dodatek tylko 29 proc. młodych dorosłych uważa, że dostępne dziś emerytalne produkty finansowe pozwalają realnie zabezpieczyć się na emeryturę. To o 4 pkt proc. więcej niż w 2023 r., ale wciąż niewiele.

Polacy częściej używają kart i płacą nimi więcej

Na koniec czerwca 2024 r. na krajowym rynku wydanych było 46,1 mln kart płatniczych, tj. o 212,0 tys. więcej (wzrost o 0,5 proc.) niż na koniec marca 2024 r. – wynika z danych NBP.

Katastrofa zza oceanu spada na Berlin

Gospodarka niemiecka od prawie dwóch lat balansuje na krawędzi recesji. Nie jest ona w stanie prowadzić ewentualnej wojny handlowej z USA, gdyż skończyłoby się to dla niej bardzo kiepsko. To wymusza konieczność poważnych zmian na scenie politycznej.